Dobrodošli u Ždrelo, slikovito selo u istočnoj Srbiji koje nudi obilje atrakcija za posetioce! Svoje istraživanje započnite posetom manastiru Sveta Trojica na brdu Mali Čukar, poznatom po izvoru lekovite vode. Istorijski entuzijasti mogu istražiti srednjovekovne ruševine i saznati više o bogatoj prošlosti ovog kraja.
Ljubitelji prirode i avanturisti će uživati u planinarenju kroz netaknutu prirodu. Ždrelo nudi predivne staze za hiking koje vode kroz šume i preko brda, pružajući fantastične panoramske poglede. Posebno je popularna staza koja vodi do manastira Sveta Trojica, gde možete uživati u miru i lepoti prirode.
Za one koji traže opuštanje, termalni izvor Ždrelo nudi blagotvorne tople mineralne vode. Uživajte u gostoprimstvu lokalnog stanovništva i ne propustite priliku da probate ukusnu tradicionalnu kuhinju u lokalnim restoranima. Dođite i otkrijte sve što Ždrelo ima da ponudi!
Krupajsko vrelo, smešteno u istočnoj Srbiji ispod zapadnog krečnjačkog odseka Beljanice, nalazi se na nadmorskoj visini od 220 metara, s desne strane Krupajske reke. Ova prirodna pojava postala je poznata 1998. godine tokom speleoronilačkih istraživanja, koja su otkrila da vrelo ima preko 70 metara dubok inverzni krak pećinskog sifona kroz koji voda dolazi iz krečnjačkog masiva Beljanice. Vrelski potok teče kroz krečnjačku sutjesku sa strmim stranama i slapovitim koritom, dok hidrološki režim vrela i njegova izdašnost još uvek nisu dovoljno istraženi. Kao tipičan krški izvor, Krupajsko vrelo pokazuje velike promene u izdašnosti tokom godine i višegodišnjeg perioda. Kod zgrade mlina, nalazi se betonska česma sa pet metalnih cevi iz kojih ističe topla voda temperature 26 °C i izdašnosti 6–10 litara u sekundi, potekla iz prirodnog termalnog izvora koji je kaptiran i sproveden do česme. Desetak metara od česme nalazi se i minijaturni vodoskok, koji je nastao na samoizlivnoj geološkoj bušotini.
Od bungalova do Krupajskog vrela stižete autom za 30 minuta.
Manastir Vitovnica se nalazi 13 km severoistočno od Petrovca, u selu istog imena, podno Homoljskih planina, uz reku Vitovnicu od koje je i dobio ime. Okružen je živopisnim krajem bogatim šumom i izvorskom vodom. Sazdan je ispod stene brda Vranj, dok rečica Vitovnica teče neposredno jugoistočno od crkve, izlazeći iz klisure. Iako ne postoje pisani tragovi o osnivaču i vremenu izgradnje, predanja sugerišu da je manastir podigao kralj Milutin oko 1290. godine, nakon pobede nad bugarskim feudalcima. Na steni iznad manastira nalazila se mala kapela, čiji su ostaci još vidljivi, dok se pored nje nalazi i mala pećina, za koju predanje tvrdi da su je pre izgradnje manastira koristili monasi za bogosluženje.
Od naših bungalova do manastira stižete za 30 minuta autom.
Manastir Gornjak smešten je na terasi uz reku Mlavu u Gornjačkoj klisuri, ispod kamenih litica Ježevca. Izgrađen između 1379. i 1381. godine kao zadužbina kneza Lazara, manastir je preživeo decenijama, ali je tokom vremena pretrpeo značajna razaranja. Tokom turske vlasti bio je više puta razaran i obnavljan, a najteže je stradao tokom Drugog svetskog rata kada su ga Nemci spalili, uništivši mnoge dragocenosti, uključujući povelju kneza Lazara i barjak cara Dušana. Danas, manastir Gornjak, koji se nalazi na starim temeljima, malo podseća na originalnu crkvu izgrađenu u pećini. Ipak, značajnu vrednost čine živopisni unutrašnji zidovi i ikonostas iz 19. veka.
Od naših bungalova do manastira stižete za 8 minuta autom.
Na brdu Mali Čukar u selu Ždrelo nalazi se manastir Ždrelo (Sveta Trojica), poznat po izvoru lekovite vode, za koji legenda kaže da su mnogi bolesnici posle upotrebe vode i molitve progledali. Manastir je obnovio Sima Stevanović iz Ždrela, koji je 1955. godine dobio ideju da na temeljima stare crkve Svete Trojice sazida novi manastir, što je ostvareno između 1998. i 2001. godine. Crkva je jednobrodna građevina s jednim kubetom u vizantijskom stilu. Prema predanju, stari manastir je podigao kralj Milutin krajem 13. ili početkom 14. veka, i bio je posvećen svetom Nikoli, svetim apostolima Petru i Pavlu, a zatim Svetoj Trojici. Manastir su 1718. godine porušili Tatari, a ponovo je stradao 1790. godine u sukobima austrijske i turske vojske, što dodatno osvetljava njegovu bogatu i turbulentnu istoriju.
Od naših bungalova do manastira možete stići autom za 5 minuta ili pešice za 25 minuta.
Prilikom istraživanja naslaga uglja 1986. godine, iz bušotine u Ždrelu izbio je jak mlaz termomineralne vode sa dubine od 180 metara, koja na površini održava konstantnu temperaturu od oko 40°C tokom cele godine. Ova voda, koja pripada grupi oligomineralnih sulfidnih homeotermi, ima izuzetne terapeutske osobine i koristi se u lečenju zapaljenskog reumatizma, kožnih bolesti, i u rehabilitaciji posle povreda i hirurških intervencija. Banja Ždrelo nudi raznovrsne sadržaje uključujući otvorene i zatvorene bazene, akva park sa toplom vodom koji se može koristiti tokom cele godine, velnes centar, masaže sa lekovitim blatom, đakuzi kade, saune, solarijum, hotel i restoran. Akva park se ističe jedinstvenim “brzim rekama” za kupače i toboganima za sve uzraste, čineći Ždrelo idealnim odredištem za opuštanje i terapiju.
Od naših bungalova do banje možete stići autom za 3 minuta, ili pešice za 20 minuta.
Gornjačka klisura, smeštena u srcu Homoljskih planina, nudi fantastične mogućnosti za planinarenje i alpinizam. Popularni vrhovi kao što su Veliki i Mali Vukan, Ježevac, Krilaš i Štubej, sa visinama između 670 i 940 metara nadmorske visine, predstavljaju izazov koji je pristupačan većini planinara, s obzirom na to da su staze dobro uređene i označene. Mnogo staza kreće od manastira ili prolazi pored njih, dodajući duhovnu dimenziju vašem putovanju.
Planinari mogu uživati u obrocima u lokalnim restoranima oko “Banje Ždrelo”, gde je moguće unapred rezervisati obrok za grupu i ostvariti popust.
Reka Mlava prolazi kroz Gornjačku klisuru, stvarajući impresivne prirodne formacije koje su pogodne za alpinizam. Smerovi za penjanje su dostupni sa obe obale reke, uredno označeni i opremljeni klinovima. Alpinistički klubovi organizuju kurseve za početnike, dok “Planinarsko društvo Gornjak” u Petrovcu pruža informacije i putanje za trekking putem svog sajta.
Od bungalova do klisure stižete autom za 5 minuta.
Na reci Busur, tokom šezdesetih godina prošlog veka formirana su dva manja veštačka jezera: Korenica i Busursko jezero, sa ciljem da se spreče štete koje reka, zbog svog bujičnog karaktera, nanosi okolnim njivama i naseljima. Danas ova jezera pokrivaju površinu od oko 18 hektara i služe kao lokalna izletišta. Nakon što su poribljena šaranom, privukla su ribolovce i izgradnju prvih vikendica, iako još uvek nemaju razvijenu turističku infrastrukturu ili uređene obale za ozbiljniji razvoj kupališnog turizma. Očuvani prirodni ambijent, prijatna klima i čist vazduh čine ovo područje pogodnim za dalji razvoj vikend naselja, uz pažnju na očuvanje prirodne sredine i plansku gradnju turističke infrastrukture.
U naselju Ždrelo, u slivu reke Reškovice, nalazi se malo akumulaciono jezero koje je prošireno prilikom izgradnje seoskog vodovoda. Pored jezera nalazi se izvor pitke vode koji se uliva u jezero, dok je ispod jezera sagrađen pastrmski ribnjak.
Od naših bungalova do jezera stižete autom za 23 minuta.